آلاچیق

ما تجربیات با استعدادترین طراحان و معماران داخلی را جهت رسیدن شما به رویاهایتان در اختیارتان قرار می دهیم .

آلاچیق یا کلاه‌فرنگی یا تارم سازه‌ای چوبی یا فلزی است که در باغ‌ها، پارک‌ها یا باغچه‌ها قرار میگیرد و به عنوان سرپناهی برای نشستن و یا استراحت در فضای باز استفاده می‌شود. این سازه‌ها معمولاً دارای کنبد یا سقف شیب دار هستند و اطرافشان باز است.
نام فارسی این سازه تارم است که در متون قدیمی بیشتر به صورت طارم نوشته شده‌ است ولی امروزه واژه آلاچیق که واژه‌ای ترکمنی است رواج بیشتری دارد.
در غرب آلاچیق‌ یا به انگلیسی gazebo بیشتر در سده نوزدهم در باغ‌های افراد ثروتمند دیده می‌شده و معمولاً در پیرامون آن‌ها گل کاری صورت میگرفته .
امروزه آلاچیق‌های چوبی و فلزی پیش‌ساخته را می‌توان از فروشگاه‌های وسایل باغچه خریداری کرد و در محیط های مختلف قرار داد.
اما این نوع آلاچیق  به شکلهای معمولی و بیشتر جهت استفاده در باغهای میوه و کشاورزی مورد مصرف دارد و قابلیت استفاده در انواعی از محیط های مختلف مانند باغ های تفریحی تفرجگاهها رستوران و سفره خانه و مخصوصآ استفاده در ویلاها را ندارند.
بر همین اساس برای این محیط ها به علت کاربرد و زیبای که میبایست با محیط اجرا همگون باشد آلاچیق های سفارشی با ابعاد و انواع مختلف متریال را اجرا می نماییم .

Luxurious & Innovative Services

خدمات لوکس و لاکچری جهت پروژه های خاص 

مکان‌یابی آلاچیق

محلی که برای ساخت آلاچیق در نظر گرفته می‌شود، لزوما باید مشرف به فضای سبز و آبشار و مناظر زیبای موجود در محیط اطراف باشد و بهترین نما را داشته باشد.
آلاچیق می‌تواند در کلیه فضاهای باز چون روف‌گاردن، محوطه سازی‌ها، محوطه ویلا و در کنار آبنما، برکه، باربیکیو یا هر چشم انداز دیگری ساخته شود. همچنین اگر شما بخواهید آلاچیق بسیار بزرگ باشد  شما برای ساختنش نیاز به گرفتن برخی مجوزهای قانونی دارید.

طراحی اولیه آلاچیق

در مراحل اولیه باید در نظر داشت که طرفدار چه سبکی هستید. مدرن ، کلاسیک ، سنتی یا تلفیقی و سپس اقدامات دیگر انجام پذیرد.
طراحان و دکوراتورها،آلاچیق هایی که با چوب‌های پرتراش و تزئینات طبیعی هستند را آلاچیق‌های کلاسیک و آن آلاچیق هایی که ساده تر هستند را جزو آلاچیق های معمولی یا ساده می دانند.
سقف آلاچیق ها می تواند به صورت شیبدار یک یا دو طرفه، شیبدار چند طرفه، گنبدی، فرفوژه، پارچه ای ثابت یا متحرک و شیشه ای یا طلقی باشد.
توجه به مکان قرار گرفتن درب و ورودی آلاچیق نیز در این مرحله از کار ضروری است.
نیاز به وجود نیمکت، میز و صندلی نیز در این مرحله بررسی می‌شود.

 

سبک آلاچیق چوبی

آلاچیق‌ها در سبک ها مختلفی طراحی و اجرا می‌گردند. شایان ذکر است درساخت آلاچیق، ایران یکی از صاحب سبکترین های دنیاست و آن هم به دلیل چهار فصل بودن کشور عزیزمان است.
این قابلیت طراحی آلاچیق در ایران قبل از کورش کبیر شناخته و اجرایی شد.
به طور کلی می‌توان این سبک‌ها را به صورت زیر دسته بندی کرد:
آلاچیق سبک شرقی، آلاچیق‌های غربی و آلاچیق سبک ایرانی آمریکایی که تلفیقی از وضعیت اقلیمی و فاصله میانی بین شرق و غرب است.

سبک آلاچیق چوبی

آلاچیق‌ها در سبک ها مختلفی طراحی و اجرا می‌گردند. شایان ذکر است درساخت آلاچیق، ایران یکی از صاحب سبکترین های دنیاست و آن هم به دلیل چهار فصل بودن کشور عزیزمان است.
این قابلیت طراحی آلاچیق در ایران قبل از کورش کبیر شناخته و اجرایی شد.
به طور کلی می‌توان این سبک‌ها را به صورت زیر دسته بندی کرد:
آلاچیق سبک شرقی، آلاچیق‌های غربی و آلاچیق سبک ایرانی آمریکایی که تلفیقی از وضعیت اقلیمی و فاصله میانی بین شرق و غرب است.

مراحل ساخت آلاچیق

انتخاب مدل و سبک 


انتخاب متریال 


اعلام قیمت و زمان تقریبی اجرا 

تایید طرح شماتیک  

 

نحوه پرداخت 

 

زمان اجرا 

تایید طرح 

 

نحوه پرداخت 

 

زمان اجرا 

تهیه متریال و مصالح 

 

گودبرداری در صورت لزوم جهت اجرای فونداسیون 

 

نصب سازه اصلی

 

نصب پوشش سقف 

 

عملیات نازک کاری و تزئینات 

 

 

 

سئوالات متداول
سئوالات متداول در مورد آلاچیق و ساخت آلاچیق

قیمت آلاچیق بر مبنای نوع مصالح و متریال بکارفته، مدل و اندازه محاسبه می گردد . در ضمن محل ساخت آلاچیق در کدام نقطه از کشور قرار داشته باشد و هزینه های مربوط به حمل و نصب می تواند متفاوت باشد .

قیمت آلاچیق از حدود 6 میلیون تومان می باشد .

خیر – آلاچیق ها چون بر پایه متریال خاصی به تنهایی ساخته نمی شوند و مدل اجرای آن می تواند بر قیمت متریال آن تاثیر گذار باشد .بنابر این ما می توانیم یک سایز آلاچیق را دو مدل با مقدار متریال مساوری اجرا نمائیم و چون در یک مدل آن کار هنری بیشتری انجام شده است و اجرت بالاتری را به خود اختصاص می دهد .

هر سازه چوبی و فلزی یا ساخته شده از انواع مصنوعات دیگر که در ابعاد نه چندان بزرگ و با سقف شیب دار ساخته می شود را می توان آلاچیق نامید .اگر به دنبال مکانی برای استراحت در روزهای آفتابی تابستان و یا سرد و برفی و زمستان هستید تا از سایه یا پوشش روی آن همراه با دوستان و خانواده جهت گپ و گفت و صرف غذا لذت ببرید و چشم انداش زیبایی داشته باشید حتما در محیط باغ و یا ویلای خود اقدام به ساخت یک آلاچیق نمائید . 

امروز آلاچیق ها با کاربردهای مختلفی طراحی و اجرا می گردند . 

آلاچیق های شومینه دار 

آلاچیق های آشپزخانه ای 

آلاچیق باربیکیو دار 

آلاچیق اطاق مطالعه 

آلاچیق اطاق خواب 

آلاچیق محل بازی 

آلاچیق موزیک 

آلاچیق سونا و جکوزی 

آلاچیق دوش 

آلاچیق گلخانه ای 

آلاچیق پارکینگ 

آلاچیق کارگاهی 

آلاچیق فروشگاهی 

الاچیق رستورانی 

 

آلاچیق بر اساس نوع ساختار و متریال به کار رفته در آن به انواع گوناگونی تقسیم بندی می شوند

بیشتر همه با شنید اسم آلاچیق ، آلاچیق های چوبی را مجسم می کنند . ولی در واقع آلاچیق ها با انواعی از متریال های مختلف قابل اجرا می باشند  و این به ذهنیات شما و همینطور همگونی با محیط شما بستگی مستقیم دارد . 

برای ساخت این المان زیبا ، دکوراتیو و کاربردی شما می توانید از ترکیب انواعی از متریال در آن بهره بگیرید که به آن سبک ترکیبی گفته می شود .

 

آلاچیق فلزی

همانطوری که می دانید فلز جزء جدائی ناپذیری از ساخت انواع آلاچیق می باشد .

فلز در واقع متریال انعطاف پذیری است که می توان از آن انواع از ابعاد و اشکال مختلف را پدید آورد . مهمتر اینکه فلز به عنوان محکم ترین و با دوام ترین عنصر در ساخت انواع آلاچیق است .

آلاچیق فلزی در مقابل ، مدلهای طرح دار نیز می تواند از زیبائی حیرت انگیزی در مقایسه با انواع دیگرآلاچیق قرار گیرد و زینت بخش مکان های مختلف گردد.

آلاچیق شیشه ای

این نوع آلاچیق در واقع از زمان تولید شیشه تا امروز ساخته می شده و بیشتر از آن به جهت گلخانه بهره برداری می گشته ولی می توان گفت امروزه با طراحی های جدیدی که در ساخت سازه آلاچیق صورت می گیرد این الچیق چزء زیباترین الاچیق ها طبقه بندی می گردد . 

از آلاچیق های شیشه ای در محیط حیاط ، پشت بام ، رستورانها و کافه های سنتی مورد استفاده قرار می گیرد .

آلاچیق شیشه ای به عنوان عایق انتقال گرما و سرما از امتیاز بالائی برخوردار هست .

 

آلاچیق چوبی

در واقع می توان برای ساخت آلاچیق چوبی از انواع چوب استفاده نمود .

ولی به دلیل حجم بالای چوبی که ساخت آلاچیق به خود اختصاص می دهد طبیعتا از چوب روسی در ساخت آن بیشتر استفاده می کنند .

مهمترین استفاده از چوب روسی در درجه اول فراوانی و قیمت مناسب آن در مقابل چوب های دیگر است . 

از دیگر مزایای آن می توان به خوش برش بودن در عین حال که از استحکام بالائی برخوردار است اشاره نمود . 

و سوم بافت زیبای آن و رنگ پذیری خوب آن می باشد .

ولی مهمترین شغفی که دارد برخورد آن با وضعیت های مختلف جوی می باشد .و در صورتی که روی آن عملیات مناسب زیر سازی و رنگکاری مناسب انجام نگردد مقاومت بالائی از خود نشان نمی دهد .

نوع دیگری از چوب که در آلاچیق استفاده می گردد و امروزه با استقبال بالائی هم برخوردار است استفاده از چوب ترمووود است که البته از قیمت نسبتا بالائی در برابر چوب روسی برخوردار است . البته نه بر آ معنا که از همه چوب ها گرانتر است . 

آلاچیق چوب پلاست

نوع دیگری از چوب پلاست که چوب مصنوعی یا کمپوزیت چوب نامیده می شود . آلاچیق چوب پلاست از لحاظ قیمت میانگین چوب روسی و چوب ترمووود را به خود اختصاص می دهد . و به عنوان کاور و در بعضی از موارد به عنوان سازه اصلی هم از آن استفاه می گردد . مقاومت بالا در برابر بارش اصلی ترین مولفه آن می باشد . 

آلاچیق مصالحه ای

در الاچیق های مصالحه ای ، مصالح ساختمانی اصلی ترین متریال ساخت آن است و از انواعی از متریال های دیگر برای کاور کردن آن استفاده می گردد و گاهی هم همان مصالح ساختمانی نمای اصلی را تشکیل می دهد . مثل سنگ ، سیمان یا آجر .

با ما تماس بگیرید

Call Now: 02186083898