نورپردازی

نورپردازی.

به هر نوع نور مصنوعی که توسط انسان ایجاد شود نور پردازی گفته میشود.

 

 

 

 

ولی نور پردازی مهندسی شده نور پردازی نیست که هر شخصی با هر نوع تخصصی بتواند انجام دهد.

 

 

 

 

ذهنیت اکثریت این است که یک برق کار میتواند کارهای نور پردازی هم انجام دهد و این کاملآ اشتباه است.

البته هستند برقکارانی که یا به صورت اکادمیک و یا تجربه زیاد در این زمینه ایده هایی در این جهت دارند ولی در مورد همه این افراد صدق نمیکند.

 

 

 

 

در ادامه نمونه هایی برای شما مثال میزنم که تا حدودی شما را در فضای محیط نور پردازی شده قرار دهم.

روشنایی و شدت نور کم در یک سالن کنسرت باعث می شود تا اثر لیزر قابل مشاهده باشد نورپردازی یا روشنایی، استفاده عمدی از نور برای رسیدن به اثر عملی و زیبایی است.

 

 

 

 

روشنایی شامل استفاده از هر دو منبع نور مصنوعی مانند چراغ ها و وسایل نور، و همچنین نور طبیعی با گرفتن نور روز است.

نور روز (با استفاده از پنجره ها، اشعه ماوراء بنفش) گاهی اوقات به عنوان منبع اصلی نور در طول روز در ساختمان ها استفاده می شود.

این می تواند به جای استفاده از روشنایی مصنوعی، صرفه جویی در انرژی، که یکی از اجزای اصلی مصرف انرژی در ساختمان ها است، ذخیره شود.

نورپردازی مناسب می تواند عملکرد کار را بهبود بخشد، ظاهر یک منطقه را بهبود بخشد یا اثرات روانی مثبت بر روی ساکنان داشته باشد.

نورپردازی داخل ساختمان معمولا با استفاده از وسایل نور انجام می شود و بخش مهمی از طراحی داخلی است.

روشنایی همچنین می تواند یک جزء ذاتی از پروژه های و چشم انداز آنها باشد.

لامپ  انواع گوناگون و روشها  فرم های نورپردازی  روشنایی در محیط داخلی و در فضای باز دارد و استفاده شده و میشود.

نمونه های آن از

خودرو گرفته تا طراحی و معماری . طراحی نورپردازی. مطالعات .عکسبرداری . فیلمبرداری و هر آنچه که امکان مشاهده آن را داریم مورد استفاده قرار گرفته.

که گاه به عنوان نور معمولی و گاه به عنوان نورهای خاص ماورای بنفش و غیره و گاه به عنوان نورهای هدف مند یا معمولی.

در مرحله دیگر مجموعه  اندازه گیری  خواص رنگ  قرار گرفتن .

در معرض نور  مصرف انرژی  سیستم های کنترل روشنایی  نور روز روشنایی حالت جامد  اثرات بهداشتی  مسائل زیست محیطی  لامپهای فلورسنت فشرده  چراغ لامپ نشانگر آلودگی محیط و غیره را میتوان نام برد که البته انواعی دیگر آنها از حوصله این بحث خارج است.

با کشف آتش، اولین نوع نورپردازی مصنوعی که برای روشن شدن یک منطقه مورد استفاده قرار می گرفت،مشعل بود.

مردم ماقبل تاریخ، برای روشن کردن محیط اطراف، از لامپ های نفت اولیه استفاده می کردند. این لامپ ها از مواد طبیعی مانند سنگ ها، پوسته ها، شاخه ها و غیره ساخته شده بودند.

با گریس پر شده بودند و دارای یک فیتیله بودند.

این لامپ ها به طور معمول از روغن حیوانی یا سبزیجات به عنوان سوخت استفاده می کردند.

صدها نوع از این لامپها گشف شده که از(سنگهای توخالی ساخته شده) که هنوز هم در غارهای Lascaux در فرانسه مدرن یافت میشوند که حدود 15000 سال پیش اتفاق افتاده است.

روغن حیوانات روغن زیتون (پرندگان و ماهی) نیز به عنوان نفت برای مصرف روشنایی لامپ ها مورد استفاده قرار میگرفته.

تا اینکه شمع ها و شیشه ها و گلدان ها نیز اختراع شدو لوسترها را تشکیل دادند که یک شکل اولیه از “نور ثابت” بودند.

کاهش شدید هزینه های نور با کشف نفت نهنگ رخ داد و استفاده از روغن نهنگ ادامه داشت و همه در آن روزگار دست به شکار نهنگ میزدند تا اینکه تعداد نهنگ ها رو به گاهش گذاشت.

تا اینکه ابراهیم گزنر، زمین شناس کانادایی، که اولین نفت سفید تصفیه شده در دهه 1840 را به کار گرفت و با استقبال گسترده ای روبرو شد .

در سال 1860، در ایالات متحده 33 حلقه چاه نفت وجود داشت، و آمریکایی ها بیشتر نسبت به نفت نهنگ به گاز و نفت کشیده شدند سال 1859 هنگامی بود که نفت خام کشف شد و صنعت نفت به وجود آمد.

و روشنایی گاز به اندازه کافی اقتصادی بود که برای روشن شدن چراغ های خیابانی در شهرهای بزرگ از اواخر 1800 از آن جهت شکوفایی اقتصاد و زیبایی شهر هایشان مورد استفاده قرار دادند.

و همچنین در برخی از ساختمان های تجاری و در خانه های افراد ثروتمند استفاده شد.

گاز ابزار ها و صنایع نفتی را افزایش داد.

کاهش قابل توجهی در قیمت بعدی آن رخ داد در دهه 1880 با معرفی سیستم روشنایی الکتریکی به شکل چراغ قوسی برای فضای بزرگ و روشنایی خیابانی همراه بود.

و پس از آن وسایل خانگی مبتنی بر لامپ های روشنایی برای روشنایی داخلی و خارجی بود. با گذشت زمان.

روشنایی الکتریکی در کشورهای توسعه یافته همه جا گسترش یافت الگوهای خواب های جداگانه ناپدید شد، بهبود نور شب باعث شد فعالیت های بیشتری در شب انجام شود و چراغ خیابان ها سبب کاهش جرم و جنایت شهری شد.

 

 

با این مطالب باید دریافت که نور دهی هم میتواند همان نور پردازی باشد یعنی شما شهر ها را با چراغهای خیابانی نورپردازی نموده اید .

ولی نور پردازی تخصصی و مهندسی شده یعنی بازی با نور در محیط هایی که نور زیاد دارد و نباید داشته باشد و یا نور کم دارد ولی باید نور زیاد داشته باشد.

و مهمترین آنها نورهای متمرکز مقطعی و اشاره ای به محیط و یا شیعی خاص میباشد که اثر بخشی بصری آن محیط و یا اجسام مورد اشاره را بیشتر مینماید مثل نور پردازی به اثر ویژه ای در یک موزه

با ما در رابطه با نور پردازی در تماس باشید.