محوطه سازی

 

محوطه سازی به هر فعالیتی اشاره دارد که ویژگی های قابل مشاهده منطقه ای از زمین را تغییر می دهد .

از جمله: عناصر زندگی مانند گیاه یا جانوران؛ یا آنچه که معمولا به نام باغبانی، هنری و صنایع دستی و طبیعی مانند گیاهان در حال رشد با هدف ایجاد زیبایی در چشم انداز است.

عناصر طبیعی مانند زمین های .

 

 

شکل زمین و ارتفاع، یا اجسام ساخته شده توسط انسان و طبیعت مثل آب؛ و عناصر انتزاعی مانند شرایط آب و هوایی و نورپردازیدر محیط را محوطه سازی مینامند ، محوطه سازی نیاز به تخصص در باغبانی و طراحی هنری دارد.

 

 

درک زمین برای ساخت و ساز نیاز به مطالعه و مشاهده دارد.

این در نقاط مختلف جهان یکسان نیست.

 

 

محوطه سازی با توجه به مناطق مختلف متفاوت است.

بنابراین، اگر برای اولین بار در خاک طبیعی محیط انجام شود، معمولا از کارشناسان محلی جهت تخمین خاک توصیه و استفاده می شود.

درک خاک یکی از اولویت های اصلی برای محوطه سازی موفق است.

 

 

ویژگی های مختلف طبیعی مانند زمین، توپوگرافی، ویژگی های خاک، بادهای غالب، عمق خط یخ زدگی و سیستم فلور و جانوری بومی باید مورد توجه قرار گیرد.

گاهی اوقات زمین مناسب برای محوطه سازی نیست. به منظور چشم انداز آن، زمین باید تغییر کند. این تغییر شکل زمین، لایه بندی نامیده می شود.

در واقع با در نظر گرفتن نوع گیاهانی که در آن میخواهید داشته باشید لایه جدیدی بر روی لایه قدیمی آن فضا باید ایجاد شود البته این در صورتی میباشد که لایه اصلی زمین شما قابلیت رویش را به گیاهان ندهد .

 

 

گاهی اوقات فرایند ارزیابی ممکن است شامل حذف زباله های بیش از حد (دفن زباله)، خاک و سنگ ها باشد، بنابراین طراحان باید در مرحله برنامه ریزی توجه به این موارد داشته باشند.

 

 

 

در ابتدا، پیمانکار محوطه سازی پس از بازدید از محل طرحی را ارائه می دهد که یک طرح خشن و چیدمان چیزی است که می تواند با زمین انجام شود تا نتیجه مورد نظر را بدست آورد.

و در صورت توافق نهایی طراحی اصلی را بر مبنای اندازه های واقعی به مرحله اجرا میگذارد .

محوطه سازی تکنولوژی بیشتر ی از طبیعت نیاز مند است، چرا که پروژه های کوچک نیاز مند ابزار آلات خاصی می باشد. مناطق مختلف دارای کیفیت متفاوت گیاهان هستند.

و کاشت هر نوع گیاهی صرف نظر از موارد آب و هوایی نیاز مند خاک خاصی جهت کاشت میباشد .

پس باید نتیجه گرفت که محوطه سازی اصولی نیاز مند علم خاص و محاسبات دقیقی میباشد .

و اگر توسط متخصصین انجام نپذیرد باعث از دست رفتن مبالغ بالایی میگردد و اصلاح آن در بعضی موارد غیر قابل انجام است .

 

 

هنگام رشد چمن های جدید، باید به صورت ایده آل در فصل بهار و پاییز به منظور افزایش رشد و به حداقل رساندن گسترش علف های هرز انجام شود.

به طور کلی توافق شده است که کود برای رشد خوب گیاه مورد نیاز است.

بعضی از محوطه سازان ترجیح می دهند از ماسه های مخلوط با سنگ های دانه بندی شده برای افزودن علاقه به مناطق بزرگ استفاده کنند.

و این کار میتواند به زیبایی محیط دو چندان بی افزاید مشروط به اینکه نکات فنی مربوط به گیاه شناسی را رعایت نماید .

 

 

 

در محوطه سازی از انواعی از عناصر طبیعی و غیر طبیعی برای ایجاد فضایی روح انگیز استفاده میگردد .

از جمله آنها میتوان به انواع آلاچیقها ، پلها ، برکهای مصنوعی آبنماها ، آبراهها ، پیاده روهای محیط و مبلمان باغی و غیره اشاره نمود .