باربیکیو

 

پختن مواد غذایی به‌سیخ‌کشیده‌شده بر روی زغال داغ یا میله‌های برقی را باربیکیو یا کباب کردن سیخی می‌نامند.

متداول ترین نوع باربیکو را همگی ما از قدیم با آنها کار کرده ایم و در واقع همان منقل حلبی میباشد که با یک باد بزن حصیری روی آن کباب میپختیم .

به‌طور کل باربیکیو (به انگلیسی: Barbecue ,barbeque ,Bar-B-Q یا BBQ) روشی از روش‌های پخت است که از قرار دادن مواد غذایی عمدتاً گوشت بر روی حرارت یا آتش و معمولاً در فضای باز ایجاد می‌شود.

در روش باربیکیو از زغال، چوب، اجاق گاز برقی و گازی به عنوان منبع تأمین حرارت استفاده می‌کنند.

ولی امروزه به چند دلیل آن منقل ها با مقداری تغییر شکل و همینطور اضافه شدن چند ایتم از منقل به باربیکیو در گفتار ما تبدیل شده .

در گذر زمان با حرکت به سمت زندگی لاگچری شکل و شمایل این باربیکیو ها ام روز به روز تغییر میکند و مدلهای جدید با اضافی شدن اقلامی مثل سینک ، تخته کار ، پلو پز ، کشو و کابینت و موارد دیگر هم به آنها اضافی شده.

 

با توجه به اهمیت حفظ ارزش‌های مواد غذایی در روند پخت و پز، امروزه انواع روش‌های پخت سالم و جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منقل، گریل و باربیکیو از جمله لوازم خانگی هستند که در انواع و ابعاد مختلف طراحی و تولید شده‌اند و به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منقل، گریل و باربیکیوی برقی یا ساده، برای پخت انواع غذای کبابی به خصوص مرغ، ماهی و گوشت کارایی خواهند داشت.

انواع منقل، گریل و باربیکیو

منقل‌ها در حقیقت نوع ساده باربیکیو هستند که در سه نوع ساده، برقی و تابشی در دسترس می‌باشند.

منقل و کباب پز برقی و کباب پز تابشی نسبت به نوع ساده استفاده راحت تری داشته و راحت‌تر تمیز می‌شوند، ضمن اینکه از تولید زباله ، دود و بوی بد در هنگام کباب و گریل کردن جلوگیری می‌کند.

منبع تأمین حرارت در منقل و باربیکیوها معمولاً زغال، حرارت ایجاد شده با انرژی برق و یا گاز می‌باشد که بسته به طراحی محصول استفاده می‌شود.

باربیکیوها در طرح ها، رنگ‌ها و ابعاد مختلفی توسط سازندگان لوازم خانگی عرضه می‌شوند مانند: باربیکیو ذغالی، باربیکیو سنگی، باربیکیو آجری، باربیکیو دیواری، باربیکیو گازی

(کباب پز تابشی) که می توان بسته به فضای مورد نظر و ظرفیت مورد انتظار خود، مناسب‌ترین مورد را در قدرت و اندازه انتخاب کنید .

گریل کردن نوعی از پخت گوشت روی توری فلزی را شامل می‌شود که از ارتباط مستقیم ماده غذایی با حرارت جلوگیری و باعث پخت استاندارد و سالم گوشت می‌شود.

البته باید مد نظر باشد که بعضی از انواع کباب پز که به ظاهر یک شکل هستند ولی در واقع فقط باربیکیو هستند و قابلیت پخت کباب را ندارند .

بعضی از آنها هم فقط کباب پز هستند و قابلیت بابیکیو را ندارند در صورتی که به اسم هر دو را باربیکیو مینامند.

با استفاده از گریل به روغن در پخت گوشت نیازی نخواهد بود و علاوه بر سلامت بیشتر غذا، طعم و عطر مواد اولیه نیز حفظ خواهند شد.

غذاخوری‌ ای که غذاهای کبابی بسیار متنوعی را به روش باربیکیو ارائه می‌کند کبابخانه  می‌نامند.

روش دیگری برای تهیه کباب، پختن غذا بر روی توری کباب‌پز با استفاده از حرارت تابشی (استفاده از کباب پز تابشی) است که به آن کباب کردن شبکه ای  می‌گویند.

مدلهایی از این باربیکیو ها در بازار موجود است که باربیکیو چند منظوره نامیده میشوند .

این مدلها به دو صورت گازی ، ذغالی و گازی ذغالی که دو منظوره طراحی شده کار میکنند .

و همینطور شما هم امکان گریل کردن را در آن دارید هم میتوانید به عنوان باربیکیو از آنها استفاده کنید و هم منقل کباب پز که این به عنوان بهترین گزینه میتواند مد نظر قرار گیرد .

این نوع باربیکیو ها بصورت آماده به همراه کابینت و اقلام دیگر مثل سینک و غیره بر روی چرخ سوار شده و میتوانید با در نظر گرفتن لوکیشنی که برای آن در نظر دارید آنها را جایگذاری کنید .

با در نظر گرفتن شکل زیبای مدلهای موجود در بازار عده ای از مشتریان به خاطر نا هماهنگ بودن آنها با محیط اطرافش ترجیح میدهند مدل باربیکیو آنها تغییراتی با نمونه آماده داشته باشد .

در این شرایط ما با در نظر گرفتن محیط اطراف محل نصب مدلی جدید را برایشان طراحی و اجرا میکنیم که همان کارایی را داشته باشد ولی با استایلی متفاوت با کار آماده .

در ادامه میتوانید برخی از مدلهای طراحی جدید این نوع باربیکیو ها را که جدیدترین مدلهای روز دنیا میباشد را مشاهده نماید .