کاربردهای آلاچیق

کاربردهای آلاچیق: هر سازه چوبی و فلزی یا ساخته شده از انواع مصنوعات دیگر که در ابعاد نه چندان بزرگ و با سقف شیب دار ساخته می شود را می توان آلاچیق نامید .اگر به دنبال مکانی برای استراحت در روزهای آفتابی تابستان و یا سرد و برفی و زمستان هستید تا از سایه یا پوشش روی آن همراه با دوستان و خانواده جهت گپ و گفت و صرف غذا لذت ببرید و چشم انداش زیبایی داشته باشید حتما در محیط باغ و یا ویلای خود اقدام به ساخت یک آلاچیق نمائید .

امروز آلاچیق ها با کاربردهای مختلفی طراحی و اجرا می گردند .

آلاچیق های شومینه دار

آلاچیق های آشپزخانه ای

آلاچیق باربیکیو دار

آلاچیق اطاق مطالعه

آلاچیق اطاق خواب

آلاچیق محل بازی

آلاچیق موزیک

آلاچیق سونا و جکوزی

آلاچیق دوش

آلاچیق گلخانه ای

آلاچیق پارکینگ

آلاچیق کارگاهی

آلاچیق فروشگاهی

الاچیق رستورانی

 

کاربرد آلاچیق :آلاچیق دربار

انواع آلاچیق و متریال ساخت

آلاچیق بر اساس نوع ساختار و متریال به کار رفته در آن به انواع گوناگونی تقسیم بندی می شوند.

بیشتر همه با شنید اسم آلاچیق ، آلاچیق های چوبی را مجسم می کنند . ولی در واقع آلاچیق ها با انواعی از متریال های مختلف قابل اجرا می باشند  و این به ذهنیات شما و همینطور همگونی با محیط شما بستگی مستقیم دارد .

برای ساخت این المان زیبا ، دکوراتیو و کاربردی شما می توانید از ترکیب انواعی از متریال در آن بهره بگیرید که به آن سبک ترکیبی گفته می شود .

 

آلاچیق فلزی

همانطوری که می دانید فلز جزء جدائی ناپذیری از ساخت انواع آلاچیق می باشد .

فلز در واقع متریال انعطاف پذیری است که می توان از آن انواع از ابعاد و اشکال مختلف را پدید آورد . مهمتر اینکه فلز به عنوان محکم ترین و با دوام ترین عنصر در ساخت انواع آلاچیق است .

آلاچیق فلزی در مقابل ، مدلهای طرح دار نیز می تواند از زیبائی حیرت انگیزی در مقایسه با انواع دیگرآلاچیق قرار گیرد و زینت بخش مکان های مختلف گردد.

 

آلاچیق شیشه ای

این نوع آلاچیق در واقع از زمان تولید شیشه تا امروز ساخته می شده و بیشتر از آن به جهت گلخانه بهره برداری می گشته ولی می توان گفت امروزه با طراحی های جدیدی که در ساخت سازه آلاچیق صورت می گیرد این الچیق چزء زیباترین الاچیق ها طبقه بندی می گردد .

از آلاچیق های شیشه ای در محیط حیاط ، پشت بام ، رستورانها و کافه های سنتی مورد استفاده قرار می گیرد .

آلاچیق شیشه ای به عنوان عایق انتقال گرما و سرما از امتیاز بالائی برخوردار هست .

 

آلاچیق چوبی

در واقع می توان برای ساخت آلاچیق چوبی از انواع چوب استفاده نمود .

ولی به دلیل حجم بالای چوبی که ساخت آلاچیق به خود اختصاص می دهد طبیعتا از چوب روسی در ساخت آن بیشتر استفاده می کنند .

مهمترین استفاده از چوب روسی در درجه اول فراوانی و قیمت مناسب آن در مقابل چوب های دیگر است .

از دیگر مزایای آن می توان به خوش برش بودن در عین حال که از استحکام بالائی برخوردار است اشاره نمود .

و سوم بافت زیبای آن و رنگ پذیری خوب آن می باشد .

ولی مهمترین شغفی که دارد برخورد آن با وضعیت های مختلف جوی می باشد .و در صورتی که روی آن عملیات مناسب زیر سازی و رنگکاری مناسب انجام نگردد مقاومت بالائی از خود نشان نمی دهد .

نوع دیگری از چوب که در آلاچیق استفاده می گردد و امروزه با استقبال بالائی هم برخوردار است استفاده از چوب ترمووود است که البته از قیمت نسبتا بالائی در برابر چوب روسی برخوردار است . البته نه بر آ معنا که از همه چوب ها گرانتر است .

 

آلاچیق چوب پلاست

نوع دیگری از چوب پلاست که چوب مصنوعی یا کمپوزیت چوب نامیده می شود . آلاچیق چوب پلاست از لحاظ قیمت میانگین چوب روسی و چوب ترمووود را به خود اختصاص می دهد . و به عنوان کاور و در بعضی از موارد به عنوان سازه اصلی هم از آن استفاه می گردد . مقاومت بالا در برابر بارش اصلی ترین مولفه آن می باشد .

 

آلاچیق مصالحه ای

در الاچیق های مصالحه ای ، مصالح ساختمانی اصلی ترین متریال ساخت آن است و از انواعی از متریال های دیگر برای کاور کردن آن استفاده می گردد و گاهی هم همان مصالح ساختمانی نمای اصلی را تشکیل می دهد . مثل سنگ ، سیمان یا آجر .